Novosti

In memoriam Ivanka Žunac

In memoriam Ivanka ŽunacIz kazališta — 30. rujna 2022.

Ivanka Žunac ( Zagreb, 23. svibnja 1938. -  Zagreb, 30. rujna 2022.)

U Zagrebu je u osamdeset petoj godini preminula primabalerina Hrvatskoga narodnog kazališta u Zagrebu Ivanka Žunac, čiji je trag na zagrebačkoj baletnoj pozornici ostao neprolazan zbog niza nezaboravnih uloga koje je ostvarila. Slovila je kao izvanredna balerina, a radila je i kao pedagog u svojem ansamblu, nastavnica u baletnoj školi te se bavila koreografijom i pisala baletne kritike.

Ivanka Žunac rođena je 23. svibnja 1938. u Zagrebu, gdje i započela baletno obrazovanje kod Mary Šembere, Nenada Lhotke i Milorada Jovanovića. Godine 1956. dobiva angažman u Baletu zagrebačkoga HNK, gdje je 1961. postala solisticom. Izjavivši kako izgleda poput lutke  Milorad Jovanović joj je nadjenuo nadimak Beba, po kojemu je ostala poznata do posljednjega dana.

Jedno vrijeme se usavršavala u Parizu i Cannesu u tada slavnim baletnim studijima kod Nore Kiss, Roselle Hightower i Olge Josifovne Preobraženske. U Parizu je pripremala ulogu Aurore u baletu Trnoružica s koreografkinjom Françoise Adret koja je istu predstavu postavila i  u Zagrebu s velikim uspjehom. Kao romantična balerina koja je svoje kreacije oplemenjivala toplinom i profinjenošću, kao umjetnica visokih tehničkih mogućnosti te izrazite muzikalnosti, odmah je zaplijenila pozornost publike i kritike. Zapažene kreacije ostvarila  je vrlo rano u baletima Đavo u selu Frana Lhotke u koreografiji Pie i Pina Mlakara, Pokreti Dmitrija Kabalevskoga, Makete Ive Maleca i Haydn op. 88 u koreografijama Françoise Adret,  Klasičnoj  simfoniji Sergeja Prokofjeva, u koreografiji Nevenke Bidjin i Sonje Kastl, a osobito se istaknula glavnim ulogama u baletima Heloti  Ive  Brkanovića  u koreografiji Pie i Pina Mlakara, Giselle Adolphea Adama u  koreografiji Gradimira Hadžislavkovića prema Leonidu Mihajloviču Lavrovskome, Romeo i Julija Sergeja Prokofjeva u koreografiji Dimitrija Parlića i Ivice Sertića, Trnoružica Petra Iljiča Čajkovskoga u koreografiji Françoise Adret, Labuđe jezero Petra Iljiča Čajkovskoga u koreografiji Rostislava Zaharova, Licitarsko srce Krešimira Baranovića u koreografiji Zvonimira Reljića, Žar ptica Igora Stravinskoga u koreografiji Petera van Dyka, Orašar  Petra Iljiča Čajkovskoga u koreografiji Waczlawa Orlikowskoga, Vragolasta djevojka Ferdinanda Hérolda u koreografiji Normana Dixona, Sonata Claudea Debussyja u koreografiji Milka Šparembleka i dr.  
Kao prvakinja Baleta gostovala je sa zagrebačkim baletnim ansamblom u zemlji i inozemstvu. Sudjelovala je u mnogim zabavnim i školskim programima na Hrvatskoj televiziji, jedno vrijeme je djelovala kao baletna kritičarka u novinama i časopisima (Vjesnik, Oko), a bavila se i koreografijom.

Ulogom Giselle, njezinom najdražom ulogom, godine 1979.  proslavila je 25. godišnjicu umjetničkoga rada, a tom prigodom u Večernjem listu je napisano: Ne osvrćući se na njezine dosadašnje uspjehe, kojih je, usput rečeno bilo zaista mnogo… Ivanka Žunac plesala je svoju Giselle daleko iznad razine jednoga, sada već penzioniranog umjetnika. Njezina glumačka i općenito scenska kreacija zaslužuje najkonkretniji kritički osvrt bez primjesa bilo kakve prigodničarske  tolerancije. Njezina Giselle vrhunsko je glumačko ostvarenje, toliko prirodno i što je najvažnije uvjerljivo da joj bilo kakva formalna stilizacija nije mogla naškoditi. Bez obzira na plesni rječnik koji samo po sebi razumljivo prati jednu baletnu predstavu i fizički napor koji se morao uložiti u nju, Ivanka Žunac udahnula je svojoj junakinji plemenit život, stvorila od nje ne marionetu nego biće koje uistinu postoji, a time potvrdila i iznimnu povijesnu vrijednost tog baleta.

Za izniman doprinos hrvatskoj baletnoj umjetnosti dobila je kao prva umjetnica nagradu Hrvatskoga društva profesionalnih baletnih umjetnika  2010. godine.
Cijeli je radni vijek, do odlaska u mirovinu 1981. ostvarila u baletu Hrvatskoga narodnog kazališta, kojemu je ostala najprivrženija publika i objektivna kritičarka do samoga kraja.

Pročitaj i…

Prijavite se na HNK newsletter.